Kaşıntı

Ayak Bileklerinde Kaşıntı

Ayak bileklerinde kasinti

Ayak bileklerinde kaşıntı, toplumun büyük bir kısmında ortaya çıkan ve farklı nedenleri olan bir rahatsızlıktır. Bu kaşıntının sebebinin bilinmesi tedavinin etkin bir şekilde uygulanması açısından önemlidir. Rahatsızlık veren, kaşınma sonucunda ya da kendiliğinden cildin yapısını bozan bu durumun önüne geçmek mümkündür. Dilerseniz ilk olarak kaşıntının nedenlerinden bahsedelim.

Ayak Bilekleri Neden Kaşınır?

Kişiden kişiye değişiklik gösteren pek çok nedeni olabilir. Yine de en fazla karşılaştığımız rahatsızlıkları şu şekilde özetleyebiliriz: Daha çok cilt kuruluğu ve alerji kaynaklı kaşıntılar; Türkiye’de en fazla karşımıza çıkan nedenler arasında yer alır. Özellikle alerjik reaksiyonlar sadece ülkemizde değil tüm dünyada ayak bileklerinde kaşıntı söz konusu olduğunda ilk akla gelenler arasındadır.

Bunun dışında bazı sistemik hastalıklar, cilt rahatsızlıkları, beslenme bozuklukları ve strese bağlı nedenlerle de ayak bileklerinde kaşıntılar ortaya çıkabilir.

Bu sebeple kaşıntının nedeninin tespit edilmesi son derece önemlidir. Zaman kaybetmeksizin bir uzman ile görüşmeniz tedavinin daha etkili olmasını sağlayacaktır.

Alerjik Reaksiyonlar

Yapılan araştırmalar, çok sık temizlik yapan, sabun ve kimyasal temizleyici kullanan, bazı kumaşlara alerjisi bulunan kişilerin ayak bileklerinde şiddetli kaşıntıların ortaya çıktığını gözler önüne sermektedir. Bu kaşıntıların kaynağının bulunması doğrudan tedavi sürecini de olumlu olarak etkileyecektir. Hekiminiz size doğru müdahale yöntemleri hakkında bilgi verir. Tüm bunların dışında yine alerjik reaksiyonlar arasında sayılan; böcek ısırıklarının da kaşıntıya neden olduğunu söyleyebiliriz.

Cilt Hastalıkları

Ayak bileği kaşıntısında psoriasis gibi hastalıklar yaygın olarak görülür ve kaşıntıya neden olur. Bunun dışında yine birden fazla sebebe bağlı olarak; egzama ve dermatit türlerinin de kaşıntının oluşmasını hızlandırdığını biliyoruz. Bunlar daha çok kızarıklık ve ciltte döküntü şeklinde kendini göstermektedir. Eğer cildinizde kızarıklık ve döküntü bulunuyorsa ilk olarak egzamadan şüphelenilebilir. Çoğunlukla bu tarz rahatsızlıkların tedavisi diğer, olasılıklara göre daha az maliyetli ve kısa sürede sonuç verecek şekildedir.

Yalnız cilt rahatsızlıklarının sadece ayak bileklerinde değil, vücudun çeşitli bölgelerinde de ortaya çıktığını unutmamak gerekir. Bunun dışında şeker hastalığı ve bazı dolaşım sistemi rahatsızlığında da ciltte kaşıntı çok sık karşılaşılan bir durumdur. Yalnız ayak bölgesi sorunlu olan kişilerde kaşıntının bu bölgelerde yoğunlaşması da olağandır.

Cilt kuruluğunun da ayak ve el bileklerinde kaşıntıya yol açtığı bilinmektedir. Yalnız cilt kuruluğu sebebiyle ortaya çıkan kaşıntıların tedavisi çok daha kısa süreli ve basittir. Kaliteli bir nemlendirici krem kullanarak bu kaşıntıları kısa sürede tedavi etmek mümkün olmaktadır.

Diğer Sebepler

Tüm bu sebeplerin dışında, başka rahatsızlıklardan kaynaklı olarak ayak bileğinde kaşıntı ortaya çıkabilir. Bunun tespiti duruma göre daha zor olabildiği gibi son derece basit tedavilerle de ortadan kaldırılabilmektedir. Kaşıntının nedeninin net bir şekilde tespit edilmesi için bir dermatologdan yardım almak en mantıklısı olacaktır.

Her durumda ayak bileklerinin nemlendirilmesi, kişisel hijyene dikkat edilmesi de unutulmamalıdır.

Ayak Bileklerinde Kaşıntı Nasıl Önlenir?

Elbette bir rahatsızlığı, sebebini bulmadan önlemek pek mümkün değildir. Yine de en sık rastladığımız sebeplerden yola çıkarak dikkat etmeniz gerekenleri şu şekilde özetlemekte yanlış olmayacaktır:

Kişisel Hijyeninize Dikkat Edin

Hemen hemen tüm kaşıntılarda kişisel hijyen son derece önemlidir. Cildin doğru sabunlarla ve temizlenmesi, pH dengesinin korunması, özellikle soğuk kış günlerinde nemli tutulması cildin korunması açısından son derece önemlidir. Bu sayede cildinizi nemli tutar ve bakımını yaparsınız. Kişisel olarak hijyeninize dikkatin ilk adımı düzenli olarak banyo yapmaktır. Aynı zamanda böcek ısırıkları ve alerjik reaksiyonlara yer vermeyecek şekilde temizliğinize azami özen göstermeniz tavsiye edilir.

Doğru Ürünleri Kullanın

Bir diğer önemli konu da, ayak bileklerinde kaşıntı henüz ortaya çıkmadan doğru ürünleri kullanmak gerektiğidir. Soğuk günlerde nemlendirici, sıcak günlerde hava almasını sağlayacak şekilde giyinmek gerekmektedir. Özellikle, günümüz de kozmetik ürünlerini satın alırken cildinizle dost ve alerjik testlerden geçmiş ürünleri almanız önemlidir.

Beslenmenize dikkat etmeniz, sağlıklı bir diyet listesine uymanız, yeterli miktarda su tüketmeniz ve cilde dost gıdalar tüketmeniz de kaşıntıyı kısa sürede ortadan kaldırabilir.

Uygun Kıyafetler Tercih Edin

Ayak bileklerinde ortaya çıkan kasşıntının bir diğer nedeni de; yanlış kumaş tercihi olabilir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak adına doğal, hava geçiren ve alerjik olmayan kıyafetler giymeye çalışın. Mümkün olduğunca mevsim ne olursa olsun cildinizi havalandırın. Düzenli olarak bakımını yapın.

Yaz aylarında mümkünse böcek kovucu spreyler kullanın ve açık havada uzun süre korunmasız bir şekilde dolaşmayın.

Tüm bu detaylara dikkat etmenize rağmen ayak bileklerinizde ki kaşıntı geçmiyorsa, bir uzmana görünmeyi ihmal etmeyin. Kaşıntının tipi, süresi ve kaşınma sıklığı da sebepleri hakkında daha doğru bilgi vermenizi sağlayacaktır.

Günümüz tıp dünyasında her rahatsızlığın bir çözümü olduğunu unutmayın. Hekime başvurmadan önce kendinizi dinleyin. Ne kadar süredir ayak bilekleriniz kaşınıyor? Sadece ayak bilekleriniz mi kaşınıyor? Daha çok hangi zaman aralığında kaşıntı ortaya çıkıyor? Bu soruların cevapları ile birlikte hekime başvurursanız tedaviniz daha hızlı ilerleyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir