Siğil

Ayakta Siğil Nasıl Geçer?

ayakta sigil 1

Ayakta çıkan siğiller ağrılı ve rahatsız edici görüntüye sahip cilt büyümeleridir. Yapılan araştırmalar ayakta çıkan siğillerin, ülkeden ülkeye farklı oranlarda görüldüğünü gözler önüne sermektedir. Baskı altında kaldığında ve tedavi edilmediğinde yaşam kalitesini düşürür ve ağrıya neden olur. En büyük şikayet ise; yayılması ve siğillerin büyümesidir. Peki ama ayakta siğiller nasıl geçer? Tedavide kullanılacak en etkili yöntemler nelerdir? Sizin için bu soruları tek tek cevaplandıracağız.

Ayakta Siğillerin Nedenleri Nelerdir?

İlk olarak çatlaklar, yaralar ve kesikler nedeniyle zayıflayan cilde; HPV virüsünün yerleşmesi ile ortaya çıktığı bilinmektedir. Çoğunlukla en büyük bulaş nedenleri arasında; cilt teması, korunmasız bir şekilde ortak kullanım alanlarında bulunma gelmektedir. HPV nedeniyle oluşan bu siğiller ayağa yerleştikten sonra büyümekte ve yayılmalarına devam etmektedir.

Bazı durumlarda ise kişilerin cildinde başka bölgelerde yer alan siğillerinde sıçraması ile ayakta siğiller ortaya çıkabilir. Türkiye’de daha çok soyunma odası zeminlerinde, yüzme havuzu, spa – sauna gibi alanlarda ve tatil yerlerinde daha fazla ortaya çıktığı bilinmektedir. Siğillere neden olan virüsler için ıslak alanları çok güzel bir üreme alanı olarak dikkat çeker.

Ayakta Siğiller Nasıl Tedavi Edilir?

Genel olarak bu rahatsızlığa sebep olan virüsün yok edilmesi gerekmektedir. Yalnız virüs cilt üzerinde pek çok noktada ortaya çıkabileceği için etkili mücadele etmek biraz zor olabilir. Ayakta siğil nasıl geçer? Sorusunun birden fazla cevabı bulunur. Bunları evde ve tıbbi tedavi yöntemleri olarak iki farklı başlıkta inceleyebiliriz. Elde çıkan siğillerden farkı ise; sürekli olarak kapalı bir alanda baskı altında kalan ayak siğillerinin ağrı, kaşınma gibi rahatsızlıklar verebilmesidir.

Evde tedavi yöntemi arasında kriyoterapi, bant uygulamaları ve salisilik asit uygulamaları yer alır. Cerrahi tedaviler ise; kriyoterapi, lazerle müdahale ve cerrahi işlemlerdir. Tüm bu işlemlerde de başarı oranı yüksek olmasına rağmen siğillerin tekrar ortaya çıkabilme gibi durumlar da oluşabilir.

Evde Ayak Siğilleri Nasıl Geçer?

Genellikle ilk olarak; siğiller ortaya çıktığında evde tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Cerrahi yöntemlere göre başarı oranı daha düşük olsa da yine de siğilleri tedavi edebileceğiniz birden fazla alternatif bulunur.

Reçetesiz ilaçlar: Salisilik asit içeren ürünler yardımıyla siğilin tedavi edilmesinde kullanılmaktadır. Siğili katmanlarına ayırarak tedavi etmek mümkündür. Yalnız en büyük sorun asit uygulamasında, sağlıklı deriye zarar verebilme ihtimalidir. Kullananlar yoğun olarak bu asidi cilde uyguladıklarında yanmış et kokusu gibi bir koku ile karşılaşabilirler. Eğer doğru miktarda asit uygulaması yapılmazsa, ilerleyen dönemlerde ciltte kalıcı lekeler ortaya çıkabilir. Bu sebeple dikkat etmek önemlidir.

Dondurma işlemleri: Eczanelerde yine reçetesiz olarak kriyoterapi yani dondurma kitleri satılır. Bunlar özel olarak siğilin doku yapısını bozmak için tasarlanmış ürünlerdir. Başarı oranları yüksek olmakla birlikte elde – ayakta bulunan siğillerin tamamına uygulanması gerekmektedir.

Fiziksel işlemler: Bir diğer tedavi yöntemidir. Bantlama işleminde törpüleme yapılarak tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Yine kullanırken sağlıklı cilde zarar vermemek adına dikkatli olmak gerekmektedir.

Ayakta Çıkan Siğillerin Tıbbi Olarak Tedavi Edilmesi

Bu yöntemler evde, uygulanan yöntemlere göre daha etkilidir. Çünkü, dermatologlar tarafından uygulandığı için; siğilin özellikleri, büyüklüğü ve tedavi süresi titizlikle analiz edilir. Çoğunlukla uygulama sonrasında siğillerden kurtulmak mümkündür.

Dondurma Tedavileri: Cilt doktorları tarafından uygulanan profesyonel bir yöntemdir. Eczanelerde satılmayan özel kitler ve ilaçlar kullanılarak yapılır. Daha hızlı ve kesin çözümle siğillerden kurtulmanızı sağlar.

Lazer Tedavileri: Son yıllarda siğil tedavisinde çok sık kullanılan yöntemler arasında yer alır. Siğilin dokusunun yakılarak yok edilmesi esastır. Burada asıl önemli konu tekrarlayan siğillerde uygulanmasıdır. Bu sayede cilt yapısını bozmadan siğilleri ortadan kaldırmak mümkün olmaktadır.

Cerrahi Uygulamalar: Genellikle lazer tedavisine direnen, sıklıkla tekrarlayan siğillerin tedavisinde kullanılmaktadır. Cerrahi işlemler kullanılarak siğilin bulunduğu yerden alınması işlemidir.

Ayak Siğilleri İle Nasıl Mücadele Edilir?

Genel olarak siğiller, zayıflamış cilde daha kolay tutunurlar. Bu sebeple hem kişisel hijyene dikkat etmek hem de temiz görünse bile ortak kullanım alanlarına temas etmemek gerekir. Havuz başı, ortak duşlar, abdesthaneler gibi alanlarda ayak temizliğine dikkat etmek mümkünse temastan kaçınmak önemlidir.

Bir diğer önemli konu başlığı ise egzersizdir. Yine yapılan araştırmalar daha güçlü bağışıklık sistemine sahip kişilerin, ayakta çıkan siğiller ile temas etmiş dahi olsa daha zor bulaş olduğunu ortaya çıkarmıştır. Sonradan tedavisi mümkün olsa da, siğillere neden olan virüsler son derece inatçıdır. Bu sebeple önleyici tedbirler almak sonradan ayakta çıkan siğiller nasıl geçer? Sorusunu sormanızdan daha etkilidir.

Tekrarlayan, ilaç kullanımına rağmen geçmeyen siğilleriniz varsa veya siğilleriniz aralıklarla geçiyor olmasına rağmen başka bölgelerde ortaya çıkmaya devam ediyorsa mutlaka bir hekime görünün. Kendi imkanlarınızla tedavi etmekte zorluk yaşadığınız bu siğiller cerrahi müdahale ile çok daha kolay bir şekilde tedavi edilebilir. Bu sebeple zaman kaybetmemek yayılmasının önüne geçmek için önemlidir. Hekimler, mevcut duruma göre nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini size detaylı bir şekilde bildirecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir