Uncategorized

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir?

goz alti morluklari 1

 

Göz altı morluklarına ne iyi gelir? Sorusu çoğunlukla estetik kaynaklı olarak sorulmaktadır. Bu rahatsızlıkla karşılaşan kişiler sağlık sorunları nedeniyle de göz altı morluğu yaşayabilirler. Peki ama sebepleri nelerdir? Bu morluklara ne iyi gelir?

Türkiye’de yapılan çalışmalara göre göz altı morlukları; genetik kaynaklı ve uykusuzluk nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında yaşa bağlı olarak, sağlıksız yaşam tarzından dolayı ve bazı hastalıklardan dolayı da göz altında morluklar meydana gelebilir. En sık karşılaştığımız nedenlerini şu şekilde açıklayabiliriz:

Yetersiz Uyku ve Yaşam Tarzı

Sürekli olarak ekran karşısında bulunma, ışığa duyarlılık gibi nedenlerle göz altı morlukları ortaya çıkabilir. Aynı zamanda düzensiz bir yaşam tarzı da beraberinde yetersiz uykuyu getirecektir. Bu da doğal olarak göz altlarının morarmasını sağlar. Kan dolaşımını etkilediği bilinen bu durumda göz altları dikkat çekici bir şekilde renk değiştirebilir.

Sağlıksız beslenen (özellikle fast – food) kişilerin göz altlarının daha çabuk morardığı biliniyor. Yine dolaşım kaynaklı olarak alkol ve sigara tüketimi olan insanlar içinde göz altları daha belirgin bir şekilde morarabilmektedir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise: cilt sağlığıdır. Düzenli olarak sıvı tüketmek cilt sağlığını olumlu olarak etkilemektedir. Cildinizi dış etkilerden, ışıktan, hava değişimlerinden korumanız tavsiye edilir. Mümkünse ekran karşısındayken filtreli gözlükler kullanabilirsiniz.

Ne iyi gelir? Öncelikle yaşam kalitesini artıracak şekilde uyuduğunuz zaman aralığını düzenlemeniz tavsiye edilmektedir. Sürekli olarak ekrana baktığınız bir işte çalışıyorsanız da, belirli aralıklarla kendinizi (gözlerinizi) dinlendirmeniz önemlidir.

Genetik Faktörler ve Yaşlanma Kaynaklı

Gençlikte bu durum çok fazla ortaya çıkmaz. Yine de genetik faktörlerden kaynaklı olarak yaş ilerledikçe göz altı daha fazla morarmaya başlar. Düzenli olarak cilt bakımının yapılmaması durumunda ve bazı iş kollarında çalışan insanların da göz altlarının daha fazla morardığını görmek mümkün olmaktadır.

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İlk olarak morlukların neden oluştuğunun tespit edilmesi gerekmektedir. Bu konuda bir uzmandan destek almanız önemlidir. Doktorunuz, size nasıl bir yol izleyeceğiniz konusunda daha net bilgiler verecektir. Dikkat etmeniz gereken konu başlıklarını şu şekilde özetlemek yanlış olmayacaktır.

Kişisel Bakımınız Önemlidir

Göz altı morlukları ile en etkili mücadele yöntemi, soğuk komprestir. Aralıklarla göz altınıza uygulayacağınız buz uygulaması kan dolaşımını hızlandırır. Bu da kısa sürede morlukların dağılmasını sağlar. Bunun dışında aralıklarla göz kremi kullanabilirsiniz. Göz kremlerinin içerisinde bulunan kafein ve K vitamini göz morluklarını azaltacaktır. Bunlar daha çok estetik önlemler olsa da herhangi bir sağlık sorunundan dolayı oluşmuyorsa göz altı morluklarını ciddi anlamda azaltır.

Kişisel bakım başlığı altında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu ise beslenmedir. Özellikle cildin elastikiyetinin sağlanması açısından yeterli su tüketimi gerekmektedir. Bu sayede hem cildiniz daha nemli bir görüntüye sahip olacaktır. Hem de ihtiyaç duyduğu sıvıyı almış olacaktır. Bunun dışında cilt sağlığı açısından olumlu etkiye sahip olan vitaminleri doğal yollardan almanız tavsiye edilir. Bunu doğal gıdalardan rahatlıkla alabilirsiniz. Mevsimine göre doğru gıdaları tüketebilir ve bu sayede cildinizin daha sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Çoğunlukla göz altı morluklarını önleme konusunda ön plana çıkan C vitamini ve E vitamini içeren gıdalar demir ve magnezyum açısından zengin ürünler son derece faydalı olacaktır. Bunlar aynı zamanda vücudunuzun genelinde de cilt sağlığınızı son derece olumlu olarak destekleyen ürünlerdir.

Yeterli Uyku ve Düzenli Hareket

Göz altı morluklarınızın önlenmesi ve sağlığınızın korunması açısından düzenli olarak hareket etmek büyük bir önem arz eder. Bu konuda günde en azından 7 saat uyku ve düzenli uyku önemlidir. Mümkünse gece uykularını kaçırmadan ve atlamadan uyumaya özen göstermeniz tavsiye edilir. Hiç şüphesiz toplumun büyük bir kesiminde düzenli uyumayan kişilerin göz altı morluğu şikayetlerinin fazla olduğu belirtilmektedir.

Düzenli egzesiz de büyük bir önem arz eder. Kan dolaşımının artmasını sağlayan düzenli egzersiz sayesinde, cildiniz hem daha parlak olacak hem de artan kan dolaşımı ile morluklarınız gözle görülür bir şekilde azalacaktır.

Bir diğer önemli konu başlığı ise; sigara ve alkol tüketimidir. Alkol tüketiminizi azaltarak göz altı morluklarınızdan da kurtulabilirsiniz. Bu konuda sigara tüketiminin de son derece etkili olduğunu unutmamanız gerekmektedir.

Bu rahatsızlığın çoğunlukla kişinin ihtiyaç duyduğu günlük düzene sahip olmayla ortadan kalkacağını unutmamalısınız. Daha sağlıklı olmak için sürekli olarak kendi hijyeninize ve beslenmenize dikkat etmeniz önerilir. Geçmeyen ve başka sorunlarla birlikte ortaya çıkan göz altı morluklarınız bulunuyorsa bir doktora başvurmanız tavsiye edilir. Çünkü her ne kadar burada bahsetmesek de bazı böbrek rahatsızlıkları, dolaşım sistemi bozukluklarından dolayı da göz altlarında morarmalar ortaya çıkabilir.

Bu gibi sorunların tespit edilmesi ve tedaviye başlanması konusunda doktorunuz gerekli yönlendirmeleri de yapacaktır. Göz altı morluklarının estetik olduğu kadar sağlık açısından da önemli bir rahatsızlık olabileceğini unutmamalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir