İade ve Teslimat Süreci

 

İADE SÜRECİ

www.atofeel.com aracılığıyla sipariş vermiş olduğunuz ürün veya ürünlerin teslim alındıktan sonra herhangi bir sebeple iade etmek istediğinizde aşağıdaki prosedürler uygulanmaktadır. Sipariş teslim alınma tarihinden itibaren 7 iş günü içerisinde iade talebinizi Müşteri Hizmetlerimize iletisim@atofeel.com adresine iletmeniz gerekmektedir. İade ürünleriniz anlaşmalı kargo firmalarımız ile tarafımıza ulaştırılmalıdır. İadeniz firmamıza ulaştıktan sonra müşteri hizmetlerimiz sizlerle iletişime geçerek en kısa sürede iade işlemini tamamlamaktadır.

İade işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenler:

Kullanılmamış ve ambalajı zarar görmemiş olmalıdır. İade işlemlerinde ürünler, orijinal fatura nüshalarıyla birlikte iade sebebini açıklayıcı bir yazıyla tarafımıza gönderilmelidir. Çalıştığımız kargo firmaları dışında herhangi bir kargo şirketi ile gönderilen iadeler tarafımızdan kabul edilememektedir. İadeniz depomuza ulaştıktan sonra kayıtlı e-posta adreslerinize bilgilendirme yazısı en kısa süre içerisinde iletilmektedir.

İadenizin onayına müteakip tarafınıza e-posta yoluyla bilgilendirme yapılır ve ürün bedeli hangi ödeme tipini seçtiyseniz aynı şekilde 7 iş günü içerisinde iade edilir. Kredi kartlarıyla ilgili yapılan iadelerde, banka sistemleri arası iletişim süresi olduğundan, iade edilen tutarın kartınıza yansıması 24 – 48 saat içerisinde gerçekleşmektedir.

Ücret iadenizin hesabınızda görünmemesi durumunda öncelikli olarak bankanızla görüşmenizi tavsiye ederiz.

Siparişinizi kargo firmasından teslim alırken mutlaka paketler açılarak bakılmalı ve herhangi bir problemde (kırık ürün, eksik ürün, ambalajı yırtık ürün vs.) kargo firmasına tutanak tutturularak ürünler teslim alınmadan tarafımıza kargo firmasıyla gönderilmelidir.

TESLİMAT KOŞULLARI

  • Teslimat Sırasında Kapıdan Ödeme var mı? Ücreti Ne Kadar?

Kapıda Ödeme yöntemimiz henüz aktif edilmemiştir.

  • Sipariş takibini nasıl yapabilirim?

Siparişiniz onaylandıktan ve kargoya teslimi yapıldıktan sonra tarafınıza gönderilecek e-posta ile sipariş numaranız iletilecektir. Sipariş numaranız ile sipariş takibi sayfasından siparişlerinizin durumunu öğrenebilirsiniz.

  • Siparişim ne zaman kargolanır ?

Hafta içi 15.00’e kadar iletmiş olduğunuz siparişleriniz aynı gün kargolanmaktadır.

Cumartesi ve Pazar günleri verilen siparişler Pazartesi günü kargolanmaktadır.

Kargoya teslim edilen siparişinize ait kargo takip kodunuz 24 saat içerisinde kayıtlı e-posta adreslerinize iletilmektedir.

  • Siparişimin teslimat adres bilgisini değiştirebilir miyim ?

Siparişinize ait teslimat adres değişikliği talebinizi iletisim@atofeel.com adresimize “adres değişikliği” konu başlığı ile iletmenizi rica ederiz. Siparişleriniz 24-48 saat içerisinde kargolandığı için bu değişikliğin en kısa sürede tamamlanması gerekmektedir.

Kargo firması adresinizde bulunamamanız durumunda paketinizi en yakın şubeden alabileceğinizi bildiren bir not bırakır.

3 gün içerisinde paketinizi belirtilen şubeden teslim alabilirsiniz.

3 gün içerisinde iletişime geçmemeniz durumunda, kargo firmalarının işleyişine bağlı olarak siparişinizin otomatik iadeye dönüşmesi ihtimali bulunmamaktadır. Tarafınızdan teslim alınmayan siparişleriniz kargo bedelinin tekrar ödenmesi ile tarafınıza tekrar gönderilecektir. 

  • Kargo teslimat süresi nedir?

Kargo şirketleri İstanbul’dan 600 km mesafeye kadar 1 iş gününde, 600 km’den uzak mesafelere 2 iş gününde paketinizi teslim eder.

Cumartesi yarım gün olarak teslimat yapılmaktadır. Fakat Pazar günleri ve Resmi tatil günlerinde Kargo şirketleri teslimat yapmamaktadır.

Not: Bulunduğunuz bölgenin kargo sistemi sebebiyle ürünün tarafınıza ulaşmasında farklılıklar olabilir.

Mücbir sebeplerden dolayı (kar, sel, kasırga ve ulaşım güçlüğü yaratan diğer durumlarda) paketinizin ulaşmasında gecikmeler yaşanabilir.